V lázních Karlova Studánka je široký prostor pro vyžití všeho druhu. K nejdůležitějším patří bazény s vodoléčbou a bazény určené k termoterapii. Pro sportovní účely se zde vybudovala tělocvična, fitcentrum a tenisové kurty. Lázně jsou také unikátní v tom, že v současné době patří státu (asi jen 2 podobné v ČR tohoto druhu). Vyhledávané jsou především pacienty s nemocemi cest dýchacích a s plicními problémy. Významně pacientům k uzdravení napomáhá především horské klima, okolní příroda a nejčistší vzduch Evropy..
Léčivé minerální prameny jsou doménou Karlovy Studánky. Zejména díky nim se stala hojně navštěvovanou i v minulosti, kdy docházelo k postupnému budování městečka. Minerálních pramenů je tu celkem 8 a byly objevovány postupně. Maxmilián (syn Marie Terezie) nakázal pořádně prozkoumat okolí a poprvé zde prameny objevil, jeden pramen se dokonce po Maxmiliánovi jmenuje. Všechny prameny mají léčivé účinky a patří již neodmyslitelně ke Karlově Studánce. Obsahují vysoký podíl oxidu uhličitého a jsou bohaté na důležité minerální prvky.
Při příjezdu do obce si můžeme všimnout 126 metrů hlubokého vrtu S2A. Zde vyvěrá pramen Petr. Dalším vrtem je asi 118 metrů hluboký S7, kde vyvěrá pramen Vladimír.
Vody můžete ochutnat či stočit např. v Pitném pavilonu (nalézá se zde Vilémův pramen).
Pitný Pavilon v Karlově studánce, ochutnat vodu tu lze z Vilémova pramene.
Doporučujeme projít pěknou naučnou stezku Bílé Opavy, která vede až k chatě Barborka, blízko u Pradědu.
Nejen v létě, ale i v zimě je Karlova Studánka hojně navštevována. Bývá tu kluziště, nedaleké běžkařské tratě a především síť sjezdovek.